Fitness'a Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım

Fitnessa yeni başlayan biri

FITNESS'A YENI BAŞLAYANLARA ALTIN DEĞERİNDE TAVSİYELER!

EN ÖNEMLİSİ MOTİVASYON

Evet sizde fitness sporuna yeni başlamışsanız başlangıçta zorlansanızda motivasyonunuzu yüksek tutmanız lazım.Motivasyon yoksa hicbir şekilde yaptığınız sporda ne yeteri kadar gelişebilirsiniz ne de haz duyabilirsiniz.

ILK HAFTA YAŞAYACAKLARINIZ

İlk hafta amacımız kasları ısındırmak ve açmak olacak bu yüzden hafif kilolarda hocanın verdiği programa uyarak calısacaksınız. Bu süre zarfında sıkılacak belkide çabucak gelişeceginizi sandığınız için aynaya baktığınızda birşeylerin değişmediğini görünce moraliniz bozulacak. Ve çoğu spora başlayan insanlar bu aşamada adapte olamadığı için sporu bırakıyor. Bunlar yeni başlayan birisi için olası sebepler. Hiç moralinizi bozmayın ve devam edin

 Yediklerinize çok dikkat edin özellikle fastfood yemeklerden olabildiğince uzak durun. Hicbir zaman pes etmeyin ve olabildiğince hareketleri hafif kilolarda ve en önemlisi hareketleri doğru şekilde yaparak ilerleyin. Kaslı kişileri görünce egonuza yenik düşüp ağır kilolar altına girmeyin! Aksi takdirde kendinize zarar vermekten başka bir şeye yaramayacaktır.

1.Hafta Yapacaklarınız Konusunda Tavsiyeler

 • Kulaklıklarınızı takın ve son ses müzik açın motivasyonunuzun yükselmesi için mükemmel bir yol.
 • "Hedefsiz bir insan rotasız bir gemiye benzer" bu yüzden kesinlikle bir hedef listesi ve program yapmanızı tavsiye ediyorum
 • Ve bu sporun kalbi yemektir. Diyetisyenlerden yemek listesi almanızı öneriyorum.
 • Kendinizi zorlamayın fazla zorlarsanız liflerinizi yırtabilir veya zarar verebilirsiniz belkide bir daha spor yapamayabilirsiniz.
 • Fitness ekipmanları konusunda bilinçlenin. Ne kadar iyi donanıma sahip iseniz o kadar hevesiniz artar.
 • Salonda size akıl vermeye çalışanlar olacaktır her salonda vardır bu tür insanlar, ama siz hocanızın verdiği program dışına çıkmamaya özen gösterin. 
 • demirler elinizde nasır yapacaktır ellerinizi korumak için eldiven alın.
Ağırlık antrenmanı yapan iki kişi

2.HAFTA 

2.haftada hayatınızda hiç kullanmadığınız kas gruplarını kullanmaya başladığınızı farkedeceksiniz bu sizin gelişiyor oluşunuzun bir göstergesi olarak sizi mutlu edecektir. Dayanıklılığınız ve kendinize olan özgüveniniz artacak ve nefesinizi daha güzel kontrol edebileceksiniz (kas ağrılarınız bu hafta da devam edebilir normaldir.)

Ağırlıkları bu hafta biraz daha fazla arttırın ve kendinizi ilk haftaya göre biraz daha fazla zorlayarak çalışın ve su içme alışkanlığı kazanın günlük en az 2.5litre su tüketin.

2.Hafta zihinsel gelişim

Spor programına düzenli uymanın ilk getirisi zaman yönetimini öğrenmek olacak. Ve hayatınızı da programlı bir şekilde ilerlettiğinizde ise zamanın herşeye yetebildiğini anlayacaksınız

2.Hafta beslenme Önerileri

Fitness’a ister vücut geliştirme ister kilo vererek form tutma amacıyla başlayın, ilk yapmanız gereken şey beslenme programını düzenlemek olmalı. Fitness beslenme listeleri, uygulanan programın ağırlığına göre değişse de bazı temel noktalara göre hazırlanıyorlar.
Fitness beslenme önerileri için spor eğitmeninize danışmanızı öneriyoruz.

Spor yapan kişiler

3.HAFTA

Evet 3.hafta sizin vücuttaki gelişimlerinizi gördüğünüz haftadır. Görünürde büyük farklılıklar olmayabilir ama artık yeni birisiniz eski tembel,uykulu,sağlıksız halinizden eser yok. Daha canlı ve enerjiksiniz. Testesteron seviyelerniz hiç olmadığı kadar üst seviyelerde ve bu düzenli spor yapmanın sadece bir özelliği. "İşleyen demir parlar"
Antrenman yapan adam

4.HAFTA

1 ayda vücut geliştirme programlarının çoğunda, dördüncü hafta karın ve baldır kasları dışında kalan tüm kasları çalıştırma üzerine yoğunlaşılır. Burada amaçlanan aylık fitness programının bitimine doğru kas hacimlerini arttırmaya yönelik hareketlere ağırlık vererek mükemmel forma yaklaşmaktır.

Artık spor eğitmenlerinizden yeterli gelişim gösterdiyseniz bölgesel eğitime geçmeniz için program isteyebilirsiniz. Her gün bir kas grubu üstüne yoğunlaşarak kaslarınızı daha temiz bir şekilde güçlendirebilirsiniz.

4.HAFTA FIZIKSEL DEĞİŞİMLER 

1.aya geldiğinizde gözle görülür bir değişim ile aynalar ve kıyafetler sizin için bir vazgeçilmez olmaya başlayacaktır. 

Fitness'ta ilk ay gelecek aylardaki zorlu süreç için bir ısınma ve dayanıklılığı arttırma içinde geçer. Bu zorlu süreç sizi hiç aldatmasın bu zorlu yollardan geçmenizin elbette bir bedeli vardır. Geliştikçe zevk alacak veyorucu geçen dakikaları hatırlamayacaksınız bile.

Spor salonunda etik olmayan davranışlar sergilemeyin

 • Dumbell'lari kullandıktan sonra yere değilde yerine koyun. 
 •  Salondaki ekipmanlara zarar vermeyin.
 •  Çalıştıktan sonra dumbell ya da plakaları yere atmayın yavaşça bırakın.
 •  Havlu getirin kullandığınız aletin arkasına koyun hastalıkların bulaşma sebebi çoğunlukla bu aletleri hasta kisilerin Spor salonunda bu aletlerle çalışmasıyla bulaşır.
 •  Ter kokusuna engel olmak için kullanacağınız deodorant kokusunun hafif olmasına dikkat edin. 

Yorumlar

 1. Çok güzel önemli bilgiler vermişsiniz. Çok işime yaradı. sağolun:)

  YanıtlaSil
 2. Günlük kaç kalori almamız lazım??

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Protein Tozu Zararlı Mı?

Bartın'ın En İyi Spor Salonları

Hayallerin Seni Bekliyor!