Protein Tozu Zararlı Mı?

Protein tozu kullanan bir aradm

Protein Tozu Zararlı Mı?

En çok sorulan sorular arasında yer alan protein tozu sağlığa zararlı mı? Sorusunu en ince ayrıntısına kadar inceleyeceğiz.Öncelikle belirtmemiz gereken şey ise Ağırlık antrenmanı yapan kişilerin kullanması.

Bir insan vücudunun yaklaşık %16'sı proteinden oluşmaktadır. Protein en küçük yapıtaşı olan aminoasitlere ayrılarak kana karışır. büyüme ve gelişim yaraların kapanması,vücut dokularının oluşması,kas inşaası,ısı ve enerji kaynağı vb. olmasıyla bizim fazlaca ihtiyacımız olan bir enerji kaynağıdır

Bir insanın günlük alması gereken enerjinin %20'si proteinlerden gelmelidir. Böylece gün boyunca yıkıma uğrayan kas dokusunun onarılması sağlanır.

Protein tozu sağlıklı mı zararlı mı? Sorusuna gelirsek,öncelikle protein tozunun içindekileri sayayım size; vejeteryanların kullanımına uygun olan protein tozu soya,pirinç ve kreatin, normal bir insanın kullandığı protein tozunun içinde ise;whey, kazein ve kreatin bulunmaktadır.
Protein tozunu içen bir adam

Protein Tozunun İçindekiler

Soya proteini

Whey gibi hızlı salınan bir proteindir ancak bitki esaslı olduğundan vejeteryanların ve laktoza karşı hassasiyeti olanların tüketmesi uygun olan proteindir. Soya proteini içinde bütün aminoasitleri bulunduran tek bitkisel proteindir.

Kahverengi pirinç proteini

Yapılan bir çalışmada, dayanıklılık egzersizinden sonra 48 gram kahverengi pirinç proteini tüketen sporcuların, aynı miktarda whey izolatı tüketenlerle kıyaslandıklarında, 8 haftalık bir süreç sonunda aynı kazanımları elde ettikleri ortaya konulmuştur.

Kreatin

Içinde protein olmasa da fazlaca enerji uretmemizi sağlayan salonda daha iyi performans göstermemiz için kullanılan bir maddedir. 

Whey

Proteinin kalitesi, içindeki aminoasitlerin konstrastonları ile ilgilidir. Araştırmalara göre, dokuz temel aminoasitler(BCAAs) olarak bilinen lösin,izolösin ve valine sahip olan proteinler kas protein sentezini(zarar görmüş kasın onarılması ve daha güçlü hale gelmesi) En iyi düzeye getirenlerdir. Bu açılardan bakıldığında en iyi protein kaynağıdır. Tüm bu aminoasitleri içeren whey proteinidir.

Kazein

Yine bir süt proteini olan kazein, ideal temel aminoasit bakımından ikinci sıradadır. Kana yavaş salınır. Bu nedenle mikro-travma geçirmiş kasları yeniden yapılandırmak için sürekli aminoasit salınımı gerçekleştirir.

Iki farklı protein tozu


Fitness yapan bir insanın ileriki seviyelerde günümüz şartlarında günlük protein ihtiyacını karşılayamayacağı için protein tozunun kullanılmasında sakınca yoktur. Rahatlıkla kullanabilirsiniz. Protein tozunu asla steroidle karıştırmayın. Steroid misal 5ayda inşaa edebileceğiniz kası 3ay gibi kısa bir sürede yaparken zararları yararından çok daha fazla olan bağımlılık yapan bir maddedir. Protein tozuna Zararlı diyen kişilere bakmayın içindekileri bilmeden,daha belki hayatında spor geçmişi olmayan insanlar kulaktan dolma bilgilerle söylüyorlar bunları.

 Şu açıdan bakarsak protein tozu zararlıysa markete aldığımız hazır yemekler,aburcuburlar,fastfood vb. Bunlar yararından çok zararı olan ürünlerdir.

Dipnot: Markası belli olmayan protein tozlarından uzak durun kaliteli protein tozu almaya özen gösterin. Hani bir söz var "B.k ta çıkabilir" o yüzden hocanıza danışırsanız size güzel markalar önereceklerdir.Yorumlar

  1. Güzel bir açiklama olmuş.teşekkürler.Takipteyiz.

    YanıtlaSil
  2. Faydalı bir paylaşım. Ilgiyle takipteyim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bartın'ın En İyi Spor Salonları

Hayallerin Seni Bekliyor!