Steroid Nedir?

Anabolik Steroid Nedir?

Steroid nedir:Anabolik steroid genellikle vücut geliştirme sporu ile uğraşan insanların kullandığı, oral yolla veya iğne yoluyla vücuda enjekte edilerek vücudun daha hızlı gelişmesini, antrenmandan sonra yıkılan kasın daha hızlı toparlanmasını sağlayan bir ilaçtır. Genellikle profesyonel vücut gelistirmeciler vücutlarının gelişme sınırlarına geldiği zaman o sınırı aşmak için kullanırlar.
İğne yoluyla vücuda steroid enjekte ediliyor


Steroid'in Geçmişteki kullanım alanları

Anabolik steroid geçmişte savaşlarda askerlerin en iyi şekilde savaşmaları,daha güçlü olmaları,yorulmamaları, daha motive bir şekilde savaşmaları için kullanılıyordu ve sonradan vücut geliştirmede sporcuların gizlice daha fazla kas kütlesi koymak için kullandıkları bir silah olmaya başladı. Günümüzde ise ergenlik çağına gelmiş bir bireyin bile kullandığı bir ilaç olmuş durumda.

Steroid'in Yararları

 • Daha dinamik,güçlü ve enerjili hissetmenizi sağlar.
 • Daha hızlı kas inşaa etmenizde yardımcı olur.
 • Kas yıkımı olduğunda onun daha hızlı iyileşmesini sağlayarak daha fazla antrenman yapmanızı sağlar
Steroid'in yararları bunlar ve sadece bu kadar özellik için anabolik steroid'in pek çok zararına katlanmanız gerekmektedir.

Steroid'in Zararları

 • Steroid vücuda dışarıdan testesteron soktuğu  için testesteron hormonu üreten organımız dışarıdan gelen testosteronu görünce tembelleşmeye baslar ve durur. Durduğu zaman ise steroidi kadın bıraktığı zaman ise erkek hormonu üste çıkar, erkek bırakırsa kız hormonu üste çıkar.
 • Erkeklerde kellik görülür.
 • Kısırlık riskini arttırır.
 • Erkeklerde prostat kanserine neden olur.
 • Kadınlarda göğüs küçülmesi,yüzde kıllanma,adet düzensizliğine neden olabilir .
 • Kadınlarda sesin kalınlaşmasına neden olur.
 • Vücutta istenmeyen tüyler fazlalalaşır ve kalınlaşır.
 • Kalpte bir kas olduğu için kalbin büyümesi ve bunun sonucunda kalp krizi riskinin artmasına neden olur.
 • Anabolik steroid'in performans artışı için HDl diye adlandırdığımız kalp krizi riskini azaltan kolesterolü düşürür ve LDL diye adlandırılan, kalp ve damar hastalıklarının başlıca kaynağı olarak gördüğümüz ve damar sertliği,tıkanıklığına sebep olan bu kolesterolü arttırdığı uzmanlar tarafından kesin bir ifadeyle açıklanmıştır.
 • Karaciğer yağlanması ve böbreklerde tümör oluşumu görülür
 • Normal bir insanın ömrü 60-65 yaş iken steroid kullananların ortalama ömürleri 30-35'tir.
 • Cinsel işlev bozukluğuna neden olur.
 • Diyabeti olan kişiler steroid kullanırsa Şeker hastalığına yol açar.

Steroidsiz kas inşaası ne kadar olur?

Steroid ve supplementin etkileri

Steroid kullanan insanlara göre natural olarak vücut geliştiren insanın arasında doğal olarak çok fark vardır. Natural bir şekilde vücut geliştirme yapan bir insanın 1yılda yaptığı vücudu anabolik steroid kullanan insan 4-5 ay gibi bir sürede yapar. Genel olarak steroid kas inşaasını büyük ölçüde etkiler.

Peki steroidsiz kas inşaası olur mu? Elbette olur düzenli ve sağlıklı beslenirseniz en iyi sonucu almamanız için hiçbir sebep kalmayacaktır. Ama anabolik steroid kullananlar senede 15-20 kilo kas inşaa ettiklerini söylüyorlar. Maalesef sizin bu rakamların yanına yaklaşmanız imkansız.

Düzenli olarak supplementlerini kullanan, öğünlerine dikkat eden bir vücut geliştirmeci yıllık ortalama 8-10 kilo kas inşaa ediyor. Bu size küçük bir rakam gibi gelebilir ama 1yılda 10kilo kas inşaa ettiğinizde eski halinizle şuan ki haliniz arasında dünyalar kadar fark olacaktır.

Steroid Ne için Kullanılır?

Pek çok amatör olarak vücut geliştirmeye gönül vermiş insanlar bir anda gelismek icin anabolik steroide heves eder. Sağlık durumları hiç akıllarından bile geçmez. Bu heves edenlerden biriyseniz maddi ve manevi olarak zarar görmeden yolun yarısından dönün.

Ama ben profesyonel olarak vücut geliştirmeyi bir iş olarak yapacağım ömrümü bu işe vereceğim yarışmalara katılıp ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğim diyorsanız maalesef ki bu ilaçları belli bir dozda kullanmanız gerekmektedir.

 Tabi ki anabolik steroid alırken de dikkat edilmesi gereken unsurlarda var. Anabolik steroidlerin orjinali ve sahte olanları da vardır. zamanımızda da korsan satıcılar fazlaca artmış durumda. Steroid diye sattıkları birnevi zehir, içine fazlaca zararlı kimyasal madde karıştırarak insanlara normal steroidden daha zararlı ürünleri satarak para kazanıyor. Eğer steroid almakta kararlıysanız ki hiçbir şekilde tavsiye etmiyorum, alacağınız ilacın markasına,güvenilirliğine ve yakınınızda kullanmış veya bilgisi olan birisine danışmanızı öneririm.

Podyumlara,yarışmalara katılıp profesyonel olarak bu sporu yapmayacaksanız lütfen anabolik steroid gibi ilaçlara bulaşmayın. Bu sporu sağlık için yapın.Sadece 5 6 yıl büyüklüğünüzle ego kasmak ve sonucunda sürünmek yerine bu sporu hayatınızın bir parçası haline getirip sağlıklı bir şekilde beslenirseniz ömür boyu sağlıklı ve fit vücudunuzla havanızı rahatlıkla atabilirsiniz.

 Doğal ve düzenli beslenmek sizin en iyi sonucu almanızı sağlayacak. Ek takviye kullanacaksanız;protein tozu,kreatin ve gainer gibi supplementler kullanın. Unutmayın bu spor sabır işidir. Sabırsızsanız bu işe bulaşıp steroidmiş,shyntolmüş bu ürünlerle kendinize zarar vermeyin. Az ama öz gelişmek her zaman sizin için en iyisi olacaktır.

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bartın'ın En İyi Spor Salonları

Protein Tozu Zararlı Mı?

Hayallerin Seni Bekliyor!